TRANSISTOR,BJT,NPN,20V V(BR)CEO,400MA I(C),CHIP / DIE
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 105346433 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum collector current (IC) | 0.4 A |
| Configuration | Single |
| Minimum DC current gain (hFE) | 40 |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Polarity/channel type | NPN |
| Maximum power dissipation(Abs) | 1 W |
| surface mount | YES |