
Toggle Switch, DPDT, On-on, Horizontal, 8 PCB Hole Cnt, Wire Wrap Terminal, Paddle Actuator, Through Hole-right Angle
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1177603620 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator angle | 26 deg |
| Actuator color | YELLOW |
| Actuator length | 0.406 inch |
| Actuator material | NYLON |
| Actuator type | PADDLE |
| Other features | MOUNTING BRACKET |
| body width | 8.7884 mm |
| Body length or diameter | 8.9916 mm |
| Casing diameter | |
| Nozzle length | 0.138 inch |
| Casing type | RECTANGULAR |
| center contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| Center contact plating | GOLD OVER SILVER |
| Contact (DC) maximum rated power R load | 0.4VA@28VDC |
| Contact function | ON-ON |
| Contact resistance | 0.05 mΩ |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Electrical life | 50000 Cycle(s) |
| End contact material | BRASS |
| End contact plating | GOLD OVER NICKEL |
| Insulation resistance | 500000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYAMIDE |
| JESD-609 code | e4 |
| Manufacturer's serial number | A |
| Installation features | THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| PCB hole count | 8 |
| seal | EPOXY |
| Solderability | WAVE |
| surface mount | NO |
| Switch action | HORIZONTAL |
| switch function | DPDT |
| Switch type | TOGGLE SWITCH |
| Terminal surface | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier |
| Termination type | WIRE WRAP |
| Washability | SOLVENT |