
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 8MHz Nom, ROHS COMPLIANT, RESISTANCE WELDED, SMD, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | FOX [Fox Electronics] |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, RESISTANCE WELDED, SMD, 2 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Samacsys Description | Crystal SMD 8.000MHz HC49S-SMD Crystal 8MHz, ±30ppm, 2-Pin SMD, 11.7 x 5 x 4.5mm |
| Other features | TAPE AND REEL |
| Ageing | 5 PPM/YEAR |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 500 µW |
| frequency stability | 0.005% |
| frequency tolerance | 30 ppm |
| JESD-609 code | e1 |
| load capacitance | 20 pF |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 8 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| physical size | L11.7XB5.0XH4.5 (mm)/L0.461XB0.197XH0.177 (inch) |
| Series resistance | 80 Ω |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) - hot dipped |