
Power Field-Effect Transistor, N-Channel, Metal-oxide Semiconductor FET,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | UNISONIC TECHNOLOGIES CO.,LTD |
| package instruction | FLANGE MOUNT, R-PSFM-T3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Is Samacsys | N |
| Avalanche Energy Efficiency Rating (Eas) | 50 mJ |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE |
| Minimum drain-source breakdown voltage | 600 V |
| Maximum drain current (Abs) (ID) | 1.2 A |
| Maximum drain current (ID) | 1.2 A |
| Maximum drain-source on-resistance | 11.5 Ω |
| FET technology | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR |
| Maximum feedback capacitance (Crss) | 4 pF |
| JEDEC-95 code | TO-220AB |
| JESD-30 code | R-PSFM-T3 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Operating mode | ENHANCEMENT MODE |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Polarity/channel type | N-CHANNEL |
| Maximum power dissipation(Abs) | 21 W |
| Maximum pulsed drain current (IDM) | 4.8 A |
| surface mount | NO |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| transistor applications | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON |
| Maximum off time (toff) | 85 ns |
| Maximum opening time (tons) | 80 ns |
| Base Number Matches | 1 |