
CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 16 V, 470 uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Vishay |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| capacitance | 470 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| diameter | 8 mm |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) |
| JESD-609 code | e3 |
| leakage current | 0.078 mA |
| length | 15 mm |
| Manufacturer's serial number | 150RMI |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| Package form | Radial |
| method of packing | BULK |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 16 V |
| Guideline | AEC-Q200 |
| ripple current | 474.5 mA |
| series | 150 RMI |
| surface mount | NO |
| Delta tangent | 0.16 |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal pitch | 3.5 mm |
| Terminal shape | WIRE |
| Base Number Matches | 1 |