RTD Platinum Sensor, 1000ohm, Rectangular, Through Hole Mount, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| body width | 1.27 mm |
| body height | 0.25 mm |
| Body length or diameter | 1.65 mm |
| shell | CERAMIC |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum working current | 2 mA |
| Output interface type | 2-WIRE INTERFACE |
| Package Shape/Form | RECTANGULAR |
| Nominal R0 | 1000 Ω |
| Sensor/Transducer Type | TEMPERATURE SENSOR,RTD,PLATINUM |
| surface mount | NO |
| Termination type | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 |