Rectifier Diode, 1 Element, 1A, 600V V(RRM),
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.2 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 50 A |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Maximum output current | 1 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 600 V |
| surface mount | NO |
| Base Number Matches | 1 |