Ceramic Capacitor, Ceramic, 2000V, 10% +Tol, 10% -Tol, NP0, 0.00033uF, 1812,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 787429920 |
| package instruction | , 1812 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.00033 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| Custom functions | Additional Capacitance Values, Chip Size |
| dielectric materials | CERAMIC |
| high | 1.65 mm |
| length | 4.45 mm |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | SMT |
| method of packing | TR |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 2000 V |
| series | S (HI-VOLT CERAMIC) |
| size code | 1812 |
| Temperature characteristic code | NP0 |
| width | 3.18 mm |