Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum, 160V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10uF
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 10 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| diameter | 8 mm |
| dielectric materials | ALUMINUM |
| length | 11.5 mm |
| Manufacturer's serial number | LTA(160V) |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package form | Radial |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 160 V |
| series | LTA(160V) |
| Terminal pitch | 3.5 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| LTAR2CM100 | LTAR2DM680 | LTAR2VM330 | LTAR2EM2R2 | LTAR2GM100 | LTAR2DM4R7 | LTAR2EM4R7 | LTAR2DM330 | LTAR2EM820 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum, 160V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10uF | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum, 200V, 20% +Tol, 20% -Tol, 68uF | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum, 350V, 20% +Tol, 20% -Tol, 33uF | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum, 250V, 20% +Tol, 20% -Tol, 2.2uF | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum, 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10uF | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum, 200V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4.7uF | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum, 250V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4.7uF | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum, 200V, 20% +Tol, 20% -Tol, 33uF | Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum, 250V, 20% +Tol, 20% -Tol, 82uF |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| capacitance | 10 µF | 68 µF | 33 µF | 2.2 µF | 10 µF | 4.7 µF | 4.7 µF | 33 µF | 82 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| diameter | 8 mm | 12.5 mm | 16 mm | 6.3 mm | 10 mm | 6.3 mm | 8 mm | 10 mm | 16 mm |
| dielectric materials | ALUMINUM | ALUMINUM | ALUMINUM | ALUMINUM | ALUMINUM | ALUMINUM | ALUMINUM | ALUMINUM | ALUMINUM |
| length | 11.5 mm | 25 mm | 25 mm | 11 mm | 16 mm | 11 mm | 11.5 mm | 20 mm | 25 mm |
| Manufacturer's serial number | LTA(160V) | LTA(200V) | LTA(350V) | LTA(250V) | LTA(400V) | LTA(200V) | LTA(250V) | LTA(200V) | LTA(250V) |
| negative tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package form | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| polarity | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 160 V | 200 V | 350 V | 250 V | 400 V | 200 V | 250 V | 200 V | 250 V |
| series | LTA(160V) | LTA(200V) | LTA(350V) | LTA(250V) | LTA(400V) | LTA(200V) | LTA(250V) | LTA(200V) | LTA(250V) |
| Terminal pitch | 3.5 mm | 5 mm | 7.5 mm | 2.5 mm | 5 mm | 2.5 mm | 3.5 mm | 5 mm | 7.5 mm |
| Maker | - | - | - | Luminous Town Electric Co., Ltd. | Luminous Town Electric Co., Ltd. | Luminous Town Electric Co., Ltd. | Luminous Town Electric Co., Ltd. | Luminous Town Electric Co., Ltd. | - |