
Series - Fundamental Quartz Crystal, 80MHz Nom,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 145148678327 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| YTEOL | 7.33 |
| Other features | AEC-Q200; AT-CUT |
| Ageing | 3 PPM/YEAR |
| Crystal/Resonator Type | SERIES - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 10 µW |
| frequency stability | 0.005% |
| frequency tolerance | 10 ppm |
| JESD-609 code | e4 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 80 MHz |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| physical size | 3.2mm X 2.5mm X 0.8mm |
| Series resistance | 50 Ω |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | GOLD OVER NICKEL |