
res 5.6K ohm 1/8W 5% 0805 smd
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | YAGEO |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| structure | Aluminum Oxide |
| JESD-609 code | e3 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 0.55 mm |
| Package length | 2 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 1.25 mm |
| method of packing | Tape, Pape |
| Rated power dissipation(P) | 0.1 W |
| resistance | 5600 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| size code | 0805 |
| technology | METAL GLAZE/THICK FILM |
| Temperature Coefficient | -200,200 ppm/°C |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrie |
| Tolerance | 5% |
| Operating Voltage | 150 V |