HA1-2650-2 amplifier basic information:
HA1-2650-2 is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are DIP, DIP14,.3
HA1-2650-2 amplifier core information:
The minimum operating temperature of HA1-2650-2 is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum average bias current is 0.2 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of HA1-2650-2 is 5 V/us. The minimum slew rate of HA1-2650-2 given by the manufacturer is 2 V/us. When the op amp is used in closed loop, under a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), HA1-2650-2 The frequency at which the gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 8000 kHz.
The nominal supply voltage of HA1-2650-2 is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of HA1-2650-2 is 5000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of HA1-2650-2:
HA1-2650-2 has 14 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm.
HA1-2650-2 amplifier additional information:
HA1-2650-2 adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of HA1-2650-2 is: YES. Its temperature grade is: MILITARY. HA1-2650-2 is not Rohs certified.
The corresponding JESD-30 code is: R-GDIP-T14. The corresponding JESD-609 code is: e0. The encapsulation code of HA1-2650-2 is: DIP. The materials of HA1-2650-2 package are mostly CERAMIC, GLASS-SEALED. The package shape is RECTANGULAR.
The form of HA1-2650-2 package pins is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
HA1-2650-2 amplifier basic information:
HA1-2650-2 is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are DIP, DIP14,.3
HA1-2650-2 amplifier core information:
The minimum operating temperature of HA1-2650-2 is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum average bias current is 0.2 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of HA1-2650-2 is 5 V/us. The minimum slew rate of HA1-2650-2 given by the manufacturer is 2 V/us. When the op amp is used in closed loop, under a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), HA1-2650-2 The frequency at which the gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 8000 kHz.
The nominal supply voltage of HA1-2650-2 is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of HA1-2650-2 is 5000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of HA1-2650-2:
HA1-2650-2 has 14 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm.
HA1-2650-2 amplifier additional information:
HA1-2650-2 adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of HA1-2650-2 is: YES. Its temperature grade is: MILITARY. HA1-2650-2 is not Rohs certified.
The corresponding JESD-30 code is: R-GDIP-T14. The corresponding JESD-609 code is: e0. The encapsulation code of HA1-2650-2 is: DIP. The materials of HA1-2650-2 package are mostly CERAMIC, GLASS-SEALED. The package shape is RECTANGULAR.
The form of HA1-2650-2 package pins is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Harris |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.2 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-dissonance | NO |
| Negative supply voltage upper limit | -20 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| minimum slew rate | 2 V/us |
| Nominal slew rate | 5 V/us |
| Supply voltage upper limit | 20 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 8000 kHz |
| Base Number Matches | 1 |
| HA1-2650-2 | HA1-2655-5 | HA2-2650-2 | HA2-2655-5 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, CDIP14 | Operational Amplifier, 2 Func, 7000uV Offset-Max, BIPolar, CDIP14 | Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, MBCY8 | Operational Amplifier, 2 Func, 7000uV Offset-Max, BIPolar, MBCY8 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | , CAN8,.2 | , CAN8,.2 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknown | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.2 µA | 0.3 µA | 0.2 µA | 0.3 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 100 dB | 100 dB | 100 dB | 100 dB |
| frequency compensation | YES | YES | YES | YES |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV | 7000 µV | 5000 µV | 7000 µV |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T14 | O-MBCY-W8 | O-MBCY-W8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| low-dissonance | NO | NO | NO | NO |
| Negative supply voltage upper limit | -20 V | -20 V | -20 V | -20 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 75 °C | 125 °C | 75 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | METAL | METAL |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 | DIP14,.3 | CAN8,.2 | CAN8,.2 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | ROUND | ROUND |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| minimum slew rate | 2 V/us | 2 V/us | 2 V/us | 2 V/us |
| Nominal slew rate | 5 V/us | 5 V/us | 5 V/us | 5 V/us |
| Supply voltage upper limit | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY | COMMERCIAL EXTENDED | MILITARY | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | WIRE | WIRE |
| Terminal location | DUAL | DUAL | BOTTOM | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 8000 kHz | 8000 kHz | 8000 kHz | 8000 kHz |
| Maker | Harris | - | Harris | Harris |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| HA1-2650-2 | Renesas(瑞萨电子) | IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR,DIP,14PIN,CERAMIC |
| NTE725 | NTE | DUAL OP-AMP, 6000 uV OFFSET-MAX, PDIP14 |
| OP-237GN | Linear ( ADI ) | IC DUAL OP-AMP, 180 uV OFFSET-MAX, 63 MHz BAND WIDTH, PDIP14, PLASTIC, DIP-14, Operational Amplifier |
| OP-237GJ | Linear ( ADI ) | IC DUAL OP-AMP, 180 uV OFFSET-MAX, 63 MHz BAND WIDTH, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14, Operational Amplifier |
| LA6083D | SANYO | DUAL OP-AMP, 15000 uV OFFSET-MAX, 3 MHz BAND WIDTH, PDIP14 |
| OP-237CJ | Linear ( ADI ) | IC DUAL OP-AMP, 180 uV OFFSET-MAX, 63 MHz BAND WIDTH, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14, Operational Amplifier |
| OP-237EJ | Linear ( ADI ) | IC DUAL OP-AMP, 80 uV OFFSET-MAX, 63 MHz BAND WIDTH, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14, Operational Amplifier |
| SSS747CY | AMD(超微) | Operational Amplifier, 2 Func, 6000uV Offset-Max, BIPolar, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14 |
| OP-237AJ | Linear ( ADI ) | IC DUAL OP-AMP, 80 uV OFFSET-MAX, 63 MHz BAND WIDTH, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14, Operational Amplifier |
| XR-083P | Exar | Operational Amplifier, 2 Func, 9000uV Offset-Max, BIPolar, PDIP14, PLASTIC, DIP-14 |
| OP-227CJ | Linear ( ADI ) | IC DUAL OP-AMP, 180 uV OFFSET-MAX, 8 MHz BAND WIDTH, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14, Operational Amplifier |
| XR-083N | Exar | Operational Amplifier, 2 Func, 9000uV Offset-Max, BIPolar, CDIP14, CERAMIC, DIP-14 |