HEADER CONNECTOR,PCB MNT,PLUG,300 CONTACTS,SKT,0.1 PITCH,PC TAIL TERMINAL,GUIDE PIN,BLACK
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | MOUNT, EARS OPTIONAL |
| Board mount options | #2-56 THD HOLE |
| body width | 0.564 inch |
| subject depth | 1.175 inch |
| body length | 5.73 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | BERYLLIUM COPPER |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 900VAC V |
| Durability | 250 Cycles |
| maximum insertion force | .6672 N |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER |
| Manufacturer's serial number | 535919 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Installation option 1 | GUIDE PIN |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 6 |
| Number of rows loaded | 6 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm |
| Plating thickness | 30u inch |
| polarization key | POLARIZED KEY |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.185 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 300 |
| Base Number Matches | 1 |
| 535919-5 | 1-535919-4 | 1-535919-0 | |
|---|---|---|---|
| Description | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,PLUG,300 CONTACTS,SKT,0.1 PITCH,PC TAIL TERMINAL,GUIDE PIN,BLACK | CONNECTOR, 630 CONTACT(S), FEMALE, RIGHT ANGLE TWO PART BOARD CONNECTOR, PRESS FIT, RECEPTACLE | 450 CONTACT(S), FEMALE, RIGHT ANGLE TWO PART BOARD CONNECTOR, PRESS FIT, RECEPTACLE |
| Reach Compliance Code | compliant | unknown | unknown |
| Body/casing type | PLUG | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Manufacturer's serial number | 535919 | 535919 | 535919 |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of rows loaded | 6 | 6 | 6 |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | PRESS FIT | PRESS FIT |
| Total number of contacts | 300 | 630 | 450 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible |
| Other features | MOUNT, EARS OPTIONAL | - | MOUNT, EARS OPTIONAL |
| Board mount options | #2-56 THD HOLE | - | #2-56 THD HOLE |
| body width | 0.564 inch | - | 0.564 inch |
| subject depth | 1.175 inch | - | 1.175 inch |
| body length | 5.73 inch | - | 8.23 inch |
| Contact to complete cooperation | AU | - | NOT SPECIFIED |
| Contact material | BERYLLIUM COPPER | - | NOT SPECIFIED |
| contact mode | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ | - | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | - | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 900VAC V | - | 900VAC V |
| Durability | 250 Cycles | - | 250 Cycles |
| maximum insertion force | .6672 N | - | .6672 N |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | - | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | - | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER | - | GLASS FILLED POLYESTER |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | - | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch | - | 0.1 inch |
| Installation option 1 | GUIDE PIN | - | GUIDE PIN |
| Number of connectors | ONE | - | ONE |
| PCB row number | 6 | - | 6 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | - | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | - | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm | - | 2.54 mm |
| Plating thickness | 30u inch | - | 30u inch |
| polarization key | POLARIZED KEY | - | POLARIZED KEY |
| Guideline | UL, CSA | - | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.185 inch | - | 0.185 inch |
| Base Number Matches | 1 | - | 1 |
| DIN compliance | - | NO | NO |
| Filter function | - | NO | NO |
| IEC compliance | - | NO | NO |
| MIL compliance | - | NO | NO |
| Mixed contacts | - | NO | NO |
| Options | - | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| UL Flammability Code | - | 94V-0 | 94V-0 |