AC SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, CDIP16, CERAMIC, DIP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| series | AC |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 |
| length | 19.43 mm |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output polarity | INVERTED |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 10 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 5962-8762301EX | 5962-8755301EX | 74ACT139SJQR | 74AC139SJQR | |
|---|---|---|---|---|
| Description | AC SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 | ACT SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 | ACT SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDSO16 | AC SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDSO16, EIAJ, SOIC-16 |
| package instruction | DIP, | DIP, | SOP, | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| series | AC | ACT | ACT | AC |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 | R-GDIP-T16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 |
| length | 19.43 mm | 19.43 mm | 10.11 mm | 10.11 mm |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -40 °C | -40 °C |
| Output polarity | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 10 ns | 11 ns | 10.5 ns | 8.5 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 5.08 mm | 2.108 mm | 2.108 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V | 5.5 V | 5.5 V | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V | 4.5 V | 4.5 V | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 5.3 mm | 5.3 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maker | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments |