IC 4000/14000/40000 SERIES, TRIPLE 3-INPUT NOR GATE, CDIP14, Gate
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | NXP |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | 4000/14000/40000 |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | NOR GATE |
| Number of functions | 3 |
| Number of entries | 3 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 135 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 15 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| HEC4025BDB | HEF4025BPB | HEF4025BDB | |
|---|---|---|---|
| Description | IC 4000/14000/40000 SERIES, TRIPLE 3-INPUT NOR GATE, CDIP14, Gate | IC 4000/14000/40000 SERIES, TRIPLE 3-INPUT NOR GATE, PDIP14, Gate | IC 4000/14000/40000 SERIES, TRIPLE 3-INPUT NOR GATE, CDIP14, Gate |
| Maker | NXP | NXP | NXP |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| series | 4000/14000/40000 | 4000/14000/40000 | 4000/14000/40000 |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 | R-PDIP-T14 | R-GDIP-T14 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | NOR GATE | NOR GATE | NOR GATE |
| Number of functions | 3 | 3 | 3 |
| Number of entries | 3 | 3 | 3 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 135 ns | 135 ns | 135 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 4.2 mm | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V | 3 V | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |