
Champ050 series,50pos,Au over PdNi
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | TE Connectivity |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | TE Connectivity |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 10 weeks |
| Is Samacsys | N |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.28 inch |
| subject depth | 0.394 inch |
| body length | 1.697 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | RECTANGULAR CONNECTOR |
| Contactor design | PREASSEM CONN |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 15 mΩ |
| Contact style | CENTRONIC |
| Dielectric withstand voltage | 750VAC V |
| Durability | 600 Cycles |
| maximum insertion force | .8896 N |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) |
| Manufacturer's serial number | 1734100 |
| Plug contact pitch | 0.05 inch |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Plating thickness | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Total number of contacts | 50 |
| Evacuation force-minimum value | .139 N |
| Base Number Matches | 1 |
| 1734100-5 | FS2DF42U2238MLF | FS2DF71U2638MLF | 1734100-9 | 1734100-2 | 100P237-25-1-G-B4-S11 | 1-1734100-6 | 1734100-6 | 1734100-3 | 1-1734100-2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Champ050 series,50pos,Au over PdNi | Cable Assembly, | Cable Assembly, | D Type Connector, 80 Contact(s), Female, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Champ050 series,20pos,Au over PdNi | Connector Accessory, Protective Cap, Aluminium, | Champ050 series,160pos,Au over PdNi | Rectangular Connector, 60 Contact(s), Male, 0.05 inch Pitch, Plug | Champ050 series,30pos,Au over PdNi | Champ050 series,120pos,Au over PdNi |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | - | unknown | - | compliant | - | - |