
Champ050 series,20pos,Au over PdNi
| Parameter Name | Attribute value |
| PCB Connector Component Types | PCB mounting header |
| Connector System | Board to Board |
| Connector type | standard |
| Sealable | no |
| Connectors and terminals terminate to | A printed circuit board |
| series | Series I |
| shape | standard |
| lugs | yes |
| Stackable | no |
| PCB mounting direction | vertical |
| Number of Positions | 20 |
| Board-to-board configuration | vertical |
| Rows | 4 |
| Dielectric withstand voltage (VAC) | 750 |
| Voltage (VAC) | 250 |
| Insulation resistance (MΩ) | 4 |
| Plating thickness of bus bar bonding area | 750 |
| PCB retention properties plating materials | Nickel-backed tinned copper |
| PCB retaining properties material | brass |
| Terminal base material | Phosphor bronze |
| PCB terminal termination area plating materials | tin |
| Solder tail terminal plating material surface coating | matte |
| Terminal shape | square |
| Terminal contact plating material | Thin gold plating |
| Terminal Contact Plating Thickness (µin) | 30 |
| Terminal type | Pin |
| Contact Current Rating (Max) (A) | 1 |
| PCB terminal termination area plating thickness | 3.81 µm [ 149.9997 µin ] |
| Terminal contact part plating material surface coating | matte |
| Terminal layout | matrix |
| PCB Termination Methods | Through hole |
| Termination cylinder length | 3.18 mm [ .125 in ] |
| PCB mounting fixation type | fixed legs, plate lock |
| joint alignment | with |
| Joint alignment type | guide pillar |
| PCB installation and fixation | with |
| PCB mounting alignment | with |
| Connector mounting type | board mounting |
| PCB Mount Alignment Type | Positioning post |
| Centerline (Pitch) | 1.27 mm [ .05 in ] |
| Shell color | black |
| Shell material | matte |
| tail length | .76 mm [ .124581 in ] |
| Working group temperature range | -55 – 105 °C [ -67 – 221 °F ] |
| Assembly process characteristics | none |
| pick and place cover | Without |
| Circuit Application | Signal |
| Applicable to | Female components |
| UL flammability rating | UL 94V-0 |
| Encapsulation method | tray |
| Package quantity | 96 |
| 1734100-2 | FS2DF42U2238MLF | FS2DF71U2638MLF | 1734100-5 | 1734100-9 | 100P237-25-1-G-B4-S11 | 1-1734100-6 | 1734100-6 | 1734100-3 | 1-1734100-2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Champ050 series,20pos,Au over PdNi | Cable Assembly, | Cable Assembly, | Champ050 series,50pos,Au over PdNi | D Type Connector, 80 Contact(s), Female, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Connector Accessory, Protective Cap, Aluminium, | Champ050 series,160pos,Au over PdNi | Rectangular Connector, 60 Contact(s), Male, 0.05 inch Pitch, Plug | Champ050 series,30pos,Au over PdNi | Champ050 series,120pos,Au over PdNi |
| Reach Compliance Code | - | compliant | compliant | compliant | compliant | unknown | - | compliant | - | - |