
Rectangular Connector, 60 Contact(s), Male, 0.05 inch Pitch, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1274884610 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Factory Lead Time | 13 weeks 6 days |
| Samacsys Description | Champ050 series,60pos,Au over PdNi |
| Samacsys Manufacturer | TE Connectivity |
| Samacsys Modified On | 2020-10-10 19:58:25 |
| Board mount options | LOCATING POST |
| body width | 0.28 inch |
| subject depth | 0.394 inch |
| body length | 1.947 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | RECTANGULAR CONNECTOR |
| Contactor design | PREASSEM CONN |
| Contact to complete cooperation | NOT APPLICABLE |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT APPLICABLE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 15 mΩ |
| Contact style | CENTRONIC |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 750VAC V |
| Durability | 600 Cycles |
| Electromagnetic interference shielding | NO |
| empty shell | YES |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| maximum insertion force | .8896 N |
| Insulation resistance | 4000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| MIL compliance | NO |
| Power Connector Ratings | 1A |
| Plug contact pitch | 0.05 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| Number of ports | 1 |
| Number of rows loaded | 4 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | NO |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL |
| Terminal length | 0.1 inch |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 60 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Evacuation force-minimum value | .139 N |
| 1734100-6 | FS2DF42U2238MLF | FS2DF71U2638MLF | 1734100-5 | 1734100-9 | 1734100-2 | 100P237-25-1-G-B4-S11 | 1-1734100-6 | 1734100-3 | 1-1734100-2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectangular Connector, 60 Contact(s), Male, 0.05 inch Pitch, Plug | Cable Assembly, | Cable Assembly, | Champ050 series,50pos,Au over PdNi | D Type Connector, 80 Contact(s), Female, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Champ050 series,20pos,Au over PdNi | Connector Accessory, Protective Cap, Aluminium, | Champ050 series,160pos,Au over PdNi | Champ050 series,30pos,Au over PdNi | Champ050 series,120pos,Au over PdNi |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | - | unknown | - | - | - |