CAPACITOR, METALLIZED FILM, POLYPROPYLENE, 575V, 8.5uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1086978532 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Samacsys Description | Metallized Polypropylene Capacitors (MKP/MFP), 8.5uF, 575V DC, 24mm(W) x 15mm(H) x 41.5mm(L) |
| Samacsys Manufacturer | TDK |
| Samacsys Modified On | 2023-03-07 16:10:32 |
| YTEOL | 7.5 |
| capacitance | 8.5 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYPROPYLENE |
| high | 15 mm |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 41.5 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | Radial |
| method of packing | Bulk |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 575 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | TIN |
| Terminal pitch | 37.5 mm |
| Terminal shape | WIRE |
| width | 24 mm |