Synchro or Resolver to Digital Converter, Hybrid, DIP-54
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Data Device Corporation |
| Parts packaging code | QIP |
| package instruction | DIP-54 |
| Contacts | 54 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | PROGRAMMABLE RESOLUTION |
| Maximum analog input voltage | 99 V |
| Maximum angular accuracy | 2 arc min |
| Converter type | SYNCHRO OR RESOLVER TO DIGITAL CONVERTER |
| JESD-30 code | R-XQIP-P54 |
| JESD-609 code | e4 |
| Number of digits | 16 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 54 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | QUIP54B,.4/.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-PRF-38534 Class H |
| Maximum seat height | 5.33 mm |
| Signal/output frequency | 5000 Hz |
| Maximum slew rate | 68 mA |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | HYBRID |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | GOLD |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 15.24 mm |
| Base Number Matches | 1 |