
Board Connector, 9 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, Surface Mount Terminal, Black Insulator
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1996629927 |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Samacsys Manufacturer | TE Connectivity |
| Samacsys Modified On | 2020-06-04 21:02:38 |
| YTEOL | 9.1 |
| Other features | POLARIZED, LATCHED |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact completed and terminated | NOT APPLICABLE |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| DIN compliance | NO |
| Electromagnetic interference shielding | NO |
| empty shell | YES |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | POLYETHYLENE |
| MIL compliance | NO |
| Power Connector Ratings | 3A |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| Number of ports | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | NO |
| Plating thickness | 15u inch |
| Rated current (signal) | 3 A |
| Guideline | CSA, LR, U |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 9 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |