
LVCMOS Output Clock Oscillator, 70.827001MHz Nom, SOT23-5
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 7216030184 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| YTEOL | 6.7 |
| Other features | ENABLE/DISABLE FUNCTION; ALSO COMPATIBLE WITH LVTTL O/P |
| maximum descent time | 2 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 50% |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 5 |
| Nominal operating frequency | 70.827001 MHz |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Oscillator type | LVCMOS |
| Output load | 15 pF |
| Maximum output low current | 4 mA |
| Encapsulate equivalent code | TSOP5/6,.11,37 |
| physical size | 3.05mm X 1.75mm X 1.45mm |
| longest rise time | 2 ns |
| Filter level | MIL-STD-883F |
| Maximum supply voltage | 3.3 V |
| Minimum supply voltage | 2.7 V |
| Nominal supply voltage | 3 V |
| surface mount | YES |
| maximum symmetry | 55/45 % |