ACT SERIES, DUAL 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP48, CERPACK-48
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DFP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | ACT |
| JESD-30 code | R-GDFP-F48 |
| length | 15.748 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 2 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 48 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| propagation delay (tpd) | 10 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.54 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 0.64 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 9.65 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 54ACTQ16373FM | 54ACTQ16373FMQB/NOPB | 54ACTQ16373MDS | 54ACTQ16373MDA | |
|---|---|---|---|---|
| Description | ACT SERIES, DUAL 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP48, CERPACK-48 | ACT SERIES, DUAL 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP48, CERPACK-48 | ACT SERIES, DUAL 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, UUC48, DIE | ACT SERIES, DUAL 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, UUC48, DIE |
| package instruction | DFP, | DFP, | DIE, | DIE, |
| Reach Compliance Code | unknown | compliant | unknown | unknown |
| series | ACT | ACT | ACT | ACT |
| JESD-30 code | R-GDFP-F48 | R-GDFP-F48 | R-XUUC-N48 | R-XUUC-N48 |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 48 | 48 | 48 | 48 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DFP | DFP | DIE | DIE |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK | FLATPACK | UNCASED CHIP | UNCASED CHIP |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Terminal form | FLAT | FLAT | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal location | DUAL | DUAL | UPPER | UPPER |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |