Basic information of LF411MDC amplifier:
LF411MDC is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are DIE, DIE OR CHIP
LF411MDC amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LF411MDC is and the maximum operating temperature is 70 °C. Its peak reflow temperature is 26025°C, its maximum bias current is: 0.0002 µA, its maximum average bias current is 0.0002 µA, and its maximum input offset current (IIO) is only 0.025 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of LF411MDC is 15 V/us. The maximum slew rate of the LF411MDC given by the manufacturer is 3.4 mA, while the minimum slew rate is 8 V/us. Its minimum voltage gain is 15000. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LF411MDC gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 4000 kHz.
The nominal supply voltage of LF411MDC is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of LF411MDC is 2000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LF411MDC:
Its terminal position type is: UPPER.
LF411MDC amplifier additional information:
LF411MDC adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of LF411MDC is: YES. Its temperature grade is: COMMERCIAL.
And its humidity sensitivity level is: 1. LF411MDC is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: X-XUUC-N. The packaging code of LF411MDC is: DIE. The materials used in the LF411MDC package are mostly UNSPECIFIED.
And its package shape is UNSPECIFIED. The LF411MDC package pin format is: UNCASED CHIP. Its terminal forms are: NO LEAD.

Basic information of LF411MDC amplifier:
LF411MDC is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are DIE, DIE OR CHIP
LF411MDC amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LF411MDC is and the maximum operating temperature is 70 °C. Its peak reflow temperature is 26025°C, its maximum bias current is: 0.0002 µA, its maximum average bias current is 0.0002 µA, and its maximum input offset current (IIO) is only 0.025 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of LF411MDC is 15 V/us. The maximum slew rate of the LF411MDC given by the manufacturer is 3.4 mA, while the minimum slew rate is 8 V/us. Its minimum voltage gain is 15000. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LF411MDC gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 4000 kHz.
The nominal supply voltage of LF411MDC is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of LF411MDC is 2000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LF411MDC:
Its terminal position type is: UPPER.
LF411MDC amplifier additional information:
LF411MDC adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of LF411MDC is: YES. Its temperature grade is: COMMERCIAL.
And its humidity sensitivity level is: 1. LF411MDC is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: X-XUUC-N. The packaging code of LF411MDC is: DIE. The materials used in the LF411MDC package are mostly UNSPECIFIED.
And its package shape is UNSPECIFIED. The LF411MDC package pin format is: UNCASED CHIP. Its terminal forms are: NO LEAD.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| Parts packaging code | WAFER |
| package instruction | DIE, DIE OR CHIP |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.0002 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.0002 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset current (IIO) | 0.025 µA |
| Maximum input offset voltage | 2000 µV |
| JESD-30 code | X-XUUC-N |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | NO |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIE |
| Encapsulate equivalent code | DIE OR CHIP |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | UNCASED CHIP |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| minimum slew rate | 8 V/us |
| Nominal slew rate | 15 V/us |
| Maximum slew rate | 3.4 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 4000 kHz |
| Minimum voltage gain | 15000 |
| Base Number Matches | 1 |
| LF411MDC | LF411MWG-QMLV | LF411MDS | |
|---|---|---|---|
| Description | IC OP-AMP, 2000 uV OFFSET-MAX, 4 MHz BAND WIDTH, UUC, DIE, Operational Amplifier | IC OP-AMP, 2000 uV OFFSET-MAX, 4 MHz BAND WIDTH, CDSO10, CERAMIC, SOIC-10, Operational Amplifier | IC,OP-AMP,SINGLE,BIPOLAR, RAD HARD,DIE |
| Is it Rohs certified? | conform to | incompatible | conform to |
| Maker | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | DIE, DIE OR CHIP | CERAMIC, SOIC-10 | , DIE OR CHIP |
| Reach Compliance Code | compliant | not_compliant | compliant |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum input offset voltage | 2000 µV | 2000 µV | 3700 µV |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 | 1 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | - | -55 °C | -55 °C |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Supply voltage upper limit | 18 V | 18 V | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY |
| Parts packaging code | WAFER | SOIC | - |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | - |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | - | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.0002 µA | 0.0002 µA | - |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.0002 µA | - | 0.0002 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 100 dB | 100 dB | - |
| frequency compensation | YES | - | YES |
| JESD-30 code | X-XUUC-N | R-GDSO-G10 | - |
| low-bias | YES | - | YES |
| low-dissonance | NO | - | NO |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V | -18 V | - |
| Package body material | UNSPECIFIED | CERAMIC, GLASS-SEALED | - |
| encapsulated code | DIE | SOP | - |
| Encapsulate equivalent code | DIE OR CHIP | - | DIE OR CHIP |
| Package shape | UNSPECIFIED | RECTANGULAR | - |
| Package form | UNCASED CHIP | SMALL OUTLINE | - |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 | - |
| power supply | +-15 V | - | +-15 V |
| minimum slew rate | 8 V/us | - | 8 V/us |
| Nominal slew rate | 15 V/us | 15 V/us | - |
| Maximum slew rate | 3.4 mA | - | 3.4 mA |
| surface mount | YES | YES | - |
| Terminal form | NO LEAD | GULL WING | - |
| Terminal location | UPPER | DUAL | - |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 | 40 | - |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 4000 kHz | 4000 kHz | - |
| Minimum voltage gain | 15000 | - | 15000 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | - |
| Filter level | - | MIL-PRF-38535 Class V | 38535V;38534K;883S |