
Gain bandwidth product (GBP): 3MHz Number of amplifier groups: 4 Op amp type: J-FET Power consumption of each channel: 8mA Slew rate (SR): 13 V/us Power supply voltage: 7V ~ 36V, ±3.5V ~ 18V Four JFET input op amp
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 12 weeks |
| Samacsys Description | Quad General-Purpose JFET-input Operational Amplifier |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.0002 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.0002 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset current (IIO) | 0.004 µA |
| Maximum input offset voltage | 10000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 19.3 mm |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | NO |
| micropower | NO |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| method of packing | TUBE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power | NO |
| power supply | +-15 V |
| Programmable power | NO |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| minimum slew rate | 8 V/us |
| Nominal slew rate | 13 V/us |
| Maximum slew rate | 2.75 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | JFET |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 3000 kHz |
| Minimum voltage gain | 15000 |
| broadband | NO |
| width | 6.35 mm |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| LF347N | Rochester Electronics | QUAD OP-AMP, 13000uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, PDIP14, PLASTIC, DIP-14 |
| LF247N | ST(意法半导体) | QUAD OP-AMP, 13000 uV OFFSET-MAX, 4 MHz BAND WIDTH, PDIP14 |
| LF347N/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | Wide Bandwidth Quad JFET Input Operational Amplifiers 14-PDIP 0 to 70 |
| LF347N/NOPB | Rochester Electronics | QUAD OP-AMP, 13000uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, PDIP14, PLASTIC, DIP-14 |
| LF347NE4 | Texas Instruments(德州仪器) | Quad General-Purpose JFET-input Operational Amplifier 14-PDIP 0 to 70 |
| LF147N | ST(意法半导体) | QUAD OP-AMP, 13000 uV OFFSET-MAX, 4 MHz BAND WIDTH, PDIP14 |
| LF347N | Fairchild | Operational Amplifiers - Op Amps Quad Operational Amp |
| LF347N | ST(意法半导体) | Operational Amplifiers - Op Amps Quad Wideband JFET |
| LF347N | Motorola ( NXP ) | QUAD OP-AMP, 13000 uV OFFSET-MAX, 4 MHz BAND WIDTH, PDIP14 |
| LF347N | Renesas(瑞萨电子) | LF347N |
| LF347N | National Semiconductor(TI ) | QUAD OP-AMP, 13000 uV OFFSET-MAX, 4 MHz BAND WIDTH, PDIP14 |
| LF347N | Motorola ( NXP ) | QUAD OP-AMP, 13000 uV OFFSET-MAX, 4 MHz BAND WIDTH, PDIP14 |
| LF347N | ON Semiconductor(安森美) | QUAD OP-AMP, 13000 uV OFFSET-MAX, 4 MHz BAND WIDTH, PDIP14 |
| LF347N/NOPB | National Semiconductor(TI ) | IC QUAD OP-AMP, 13000 uV OFFSET-MAX, 4 MHz BAND WIDTH, PDIP14, PLASTIC, DIP-14, Operational Amplifier |
| KF347 | Fairchild | Operational Amplifiers - Op Amps Quad Op amp JFET |
| KF347 | SAMSUNG(三星) | Operational Amplifier, 4 Func, 13000uV Offset-Max, BIPolar, PDIP14, 0.300 INCH, DIP-14 |
| LF347N/PB | Texas Instruments(德州仪器) | Operational Amplifiers - Op Amps Wide Bandwidth Quad JFET Input Operational Amplifiers 14-PDIP |
| TL074 | Texas Instruments(德州仪器) | TL074 Quad Low-Noise JFET-Input General-Purpose Operational Amplifier |