
Silicon Controlled Rectifier, 100A I(T)RMS, 100000mA I(T), 800V V(DRM), 800V V(RRM), 6 Element, INT-A-PAK-12
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | International Rectifier ( Infineon ) |
| package instruction | FLANGE MOUNT, R-XUFM-X12 |
| Contacts | 12 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Is Samacsys | N |
| Other features | UL APPROVED |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | COMPLEX |
| Maximum DC gate trigger current | 150 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 2.5 V |
| Quick connection description | 6G |
| Description of screw terminals | 6AK |
| Maximum holding current | 200 mA |
| JESD-30 code | R-XUFM-X12 |
| Maximum leakage current | 40 mA |
| On-state non-repetitive peak current | 1000 A |
| Number of components | 6 |
| Number of terminals | 12 |
| Maximum on-state current | 100000 A |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum rms on-state current | 100 A |
| Off-state repetitive peak voltage | 800 V |
| Repeated peak reverse voltage | 800 V |
| surface mount | NO |
| Terminal form | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| Trigger device type | SCR |
| Base Number Matches | 1 |