Board Connector, 9 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 301710360 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 9.1 |
| Other features | POLY BAG PACKAGING, HIGH TEMP |
| body width | 0.095 inch |
| subject depth | 0.1 inch |
| body length | 0.9 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 130 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 3 A |
| Guideline | UL, CSA |
| Terminal length | 0.15 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 9 |

| 68024-109H | 68024-106H | 68024-108H | 68024-112H | 78511-108T | 68603-108H | 68653-120H | 68024-136H | 68457-108H | 68024-103H | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 9 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle, | Board Connector, 6 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 8 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 12 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 8 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 8 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 20 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle, | Board Connector, 36 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 8 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 3 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle |
| Reach Compliance Code | compliant | unknow | unknow | compli | compliant | compliant | compliant | unknown | compliant | unknown |
| body width | 0.095 inch | 0.095 inch | 0.095 inch | 0.095 inch | 0.095 inch | 0.095 inch | 0.095 inch | 0.095 inch | 0.095 inch | 0.095 inch |
| subject depth | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| body length | 0.9 inch | 0.6 inch | 0.8 inch | 1.2 inch | 0.8 inch | 0.8 inch | 2 inch | 3.6 inch | 0.8 inch | 0.3 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of rows loaded | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch |
| Rated current (signal) | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA |
| Terminal length | 0.15 inch | 0.15 inch | 0.15 inch | 0.15 inch | 0.12 inch | 0.12 inch | 0.095 inch | 0.15 inch | 0.13 inch | 0.15 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 9 | 6 | 8 | 12 | 8 | 8 | 20 | 36 | 8 | 3 |
| Other features | POLY BAG PACKAGING, HIGH TEMP | POLY BAG PACKAGING, HIGH TEMP | POLY BAG PACKAGING, HIGH TEMP | POLY BAG PACKAGING, HIGH TEMP | - | POLY BAG PACKAGING, HIGH TEMP | POLY BAG PACKAGING, HIGH TEMP | POLY BAG PACKAGING, HIGH TEMP | POLY BAG PACKAGING, HIGH TEMP | POLY BAG PACKAGING, HIGH TEMP |
| insulator material | LIQUID CRYSTAL POLYMER | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | - | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) |
| Maker | - | Amphenol | Amphenol | Amphenol | Amphenol | Amphenol | - | Amphenol | Amphenol | Amphenol |
| Manufacturer's serial number | - | 68024 | 68024 | 68024 | 78511 | 68603 | - | 68024 | 68457 | 68024 |
| reliability | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |