Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 0.6V Dropout, BIPolar, PSFM5, VERTICAL, TO-220, 5 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | ZIP, ZIP5,.15,.2,67TB |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Adjustability | FIXED |
| Maximum drop-back voltage 1 | 0.6 V |
| Nominal dropback voltage 1 | 0.4 V |
| Maximum input voltage | 26 V |
| Minimum input voltage | 6 V |
| JESD-30 code | R-PSFM-T5 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum grid adjustment rate | 0.05% |
| Maximum load regulation | 0.05% |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| Working temperatureTJ-Max | 150 °C |
| Working temperature TJ-Min | -45 °C |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current 1 | 0.75 A |
| Maximum output voltage 1 | 5.15 V |
| Minimum output voltage 1 | 4.85 V |
| Nominal output voltage 1 | 5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | ZIP |
| Encapsulate equivalent code | ZIP5,.15,.2,67TB |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.7 mm |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Maximum voltage tolerance | 3% |
| Base Number Matches | 1 |

| CS-8126-1TV5 | CS-8126-1T5 | CS-8126-1TH5 | CS-8126-2T5 | CS-8126-2TH5 | CS-8126-2TV5 | CS-8126DWR16 | CS-8126DW16 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 0.6V Dropout, BIPolar, PSFM5, VERTICAL, TO-220, 5 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 0.6V Dropout, BIPolar, PSFM5, STRAIGHT, TO-220, 5 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 0.6V Dropout, BIPolar, PSFM5, HORIZONTAL, TO-220, 5 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 0.6V Dropout, BIPolar, PSFM5, STRAIGHT, TO-220, 5 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 0.6V Dropout, BIPolar, PSFM5, HORIZONTAL, TO-220, 5 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 0.6V Dropout, BIPolar, PSFM5, VERTICAL, TO-220, 5 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 0.6V Dropout, PDSO16, SOIC-16 | Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 0.6V Dropout, BIPolar, PDSO16, WIDE, SOIC-16 |
| package instruction | ZIP, ZIP5,.15,.2,67TB | STRAIGHT, TO-220, 5 PIN | HORIZONTAL, TO-220, 5 PIN | STRAIGHT, TO-220, 5 PIN | HORIZONTAL, TO-220, 5 PIN | ZIP, ZIP5,.15,.2,67TB | SOIC-16 | SOP, SOP16,.4 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum drop-back voltage 1 | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V |
| Maximum input voltage | 26 V | 26 V | 26 V | 26 V | 26 V | 26 V | 26 V | 26 V |
| Minimum input voltage | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V |
| JESD-30 code | R-PSFM-T5 | R-PSFM-T5 | R-PSFM-T5 | R-PSFM-T5 | R-PSFM-T5 | R-PSFM-T5 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 16 | 16 |
| Working temperatureTJ-Max | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Working temperature TJ-Min | -45 °C | -45 °C | -45 °C | -45 °C | -45 °C | -45 °C | -40 °C | -45 °C |
| Maximum output current 1 | 0.75 A | 0.75 A | 0.75 A | 0.75 A | 0.75 A | 0.75 A | 0.5 A | 0.75 A |
| Maximum output voltage 1 | 5.15 V | 5.15 V | 5.15 V | 5.15 V | 5.15 V | 5.15 V | 5.15 V | 5.15 V |
| Minimum output voltage 1 | 4.85 V | 4.85 V | 4.85 V | 4.85 V | 4.85 V | 4.85 V | 4.85 V | 4.85 V |
| Nominal output voltage 1 | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | YES | YES |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | DUAL | DUAL |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | - | incompatible |
| Adjustability | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED | - | FIXED |
| Nominal dropback voltage 1 | 0.4 V | 0.4 V | 0.4 V | 0.4 V | 0.4 V | 0.4 V | - | 0.4 V |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | - | e0 |
| Maximum grid adjustment rate | 0.05% | 0.05% | 0.05% | 0.05% | 0.05% | 0.05% | - | 0.05% |
| Maximum load regulation | 0.05% | 0.05% | 0.05% | 0.05% | 0.05% | 0.05% | - | 0.05% |
| Output times | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | - | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | - | -40 °C |
| encapsulated code | ZIP | - | ZIP | - | ZIP | ZIP | - | SOP |
| Encapsulate equivalent code | ZIP5,.15,.2,67TB | SIP5,.1,67TB | ZIP5H,.15,.7,67TB | SIP5,.1,67TB | ZIP5H,.15,.7,67TB | ZIP5,.15,.2,67TB | - | SOP16,.4 |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | - | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal pitch | 1.7 mm | 1.7 mm | 1.7 mm | 1.7 mm | 1.7 mm | 1.7 mm | - | 1.27 mm |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED |
| Maximum voltage tolerance | 3% | 3% | 3% | 3% | 3% | 3% | - | 3% |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |