Basic information of OP17AZ amplifier:
OP17AZ is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are HERMETIC SEALED, CERAMIC, DIP-8
OP17AZ amplifier core information:
The minimum operating temperature of OP17AZ is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its maximum average bias current is 0.011 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the OP17AZ has a nominal slew rate of 60 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the OP17AZ gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 30000 kHz.
The nominal supply voltage of OP17AZ is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of OP17AZ is 900 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of OP17AZ:
OP17AZ has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL.
OP17AZ amplifier additional information:
Its temperature grade is: MILITARY. The corresponding JESD-30 code is: R-CDIP-T8. The packaging code of OP17AZ is: DIP. OP17AZ packaging materials are mostly CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED. The package shape is RECTANGULAR.
The OP17AZ package pin format is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
Basic information of OP17AZ amplifier:
OP17AZ is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are HERMETIC SEALED, CERAMIC, DIP-8
OP17AZ amplifier core information:
The minimum operating temperature of OP17AZ is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its maximum average bias current is 0.011 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the OP17AZ has a nominal slew rate of 60 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the OP17AZ gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 30000 kHz.
The nominal supply voltage of OP17AZ is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of OP17AZ is 900 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of OP17AZ:
OP17AZ has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL.
OP17AZ amplifier additional information:
Its temperature grade is: MILITARY. The corresponding JESD-30 code is: R-CDIP-T8. The packaging code of OP17AZ is: DIP. OP17AZ packaging materials are mostly CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED. The package shape is RECTANGULAR.
The OP17AZ package pin format is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | HERMETIC SEALED, CERAMIC, DIP-8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.011 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 97 dB |
| Maximum input offset voltage | 900 µV |
| JESD-30 code | R-CDIP-T8 |
| Negative supply voltage upper limit | -22 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Nominal slew rate | 60 V/us |
| Supply voltage upper limit | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 30000 kHz |
| Base Number Matches | 1 |

| OP17AZ | OP17CZ/883 | OP17CJ/883C | OP15BJ/883 | OP16GP | OP16BZ/883 | OP15FP | OP17AJ | OP17FP | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Operational Amplifier, 1 Func, 900uV Offset-Max, BIPolar, CDIP8, HERMETIC SEALED, CERAMIC, DIP-8 | Operational Amplifier, 1 Func, 4500uV Offset-Max, BIPolar, CDIP8, HERMETIC SEALED, CERAMIC, DIP-8 | Operational Amplifier, 1 Func, 4500uV Offset-Max, BIPolar, TO-99, 8 PIN | Operational Amplifier, 1 Func, 2000uV Offset-Max, BIPolar, TO-99, 8 PIN | Operational Amplifier, 1 Func, 3800uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 | Operational Amplifier, 1 Func, 2000uV Offset-Max, BIPolar, CDIP8, HERMETIC SEALED, CERAMIC, DIP-8 | Operational Amplifier, 1 Func, 1500uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 | Operational Amplifier, 1 Func, 900uV Offset-Max, BIPolar, TO-99, 8 PIN | Operational Amplifier, 1 Func, 1500uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 |
| package instruction | HERMETIC SEALED, CERAMIC, DIP-8 | HERMETIC SEALED, CERAMIC, DIP-8 | TO-99, 8 PIN | TO-99, 8 PIN | PLASTIC, DIP-8 | HERMETIC SEALED, CERAMIC, DIP-8 | PLASTIC, DIP-8 | TO-99, 8 PIN | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.011 µA | 0.025 µA | 0.025 µA | 0.014 µA | 0.002 µA | 0.018 µA | 0.0011 µA | 0.011 µA | 0.0014 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 97 dB | 93 dB | 93 dB | 97 dB | 94 dB | 97 dB | 98 dB | 97 dB | 98 dB |
| Maximum input offset voltage | 900 µV | 4500 µV | 4500 µV | 2000 µV | 3800 µV | 2000 µV | 1500 µV | 900 µV | 1500 µV |
| JESD-30 code | R-CDIP-T8 | R-CDIP-T8 | O-XBCY-W8 | O-XBCY-W8 | R-PDIP-T8 | R-CDIP-T8 | R-PDIP-T8 | O-XBCY-W8 | R-PDIP-T8 |
| Negative supply voltage upper limit | -22 V | -18 V | -18 V | -22 V | -18 V | -22 V | -22 V | -22 V | -22 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 85 °C | 125 °C | 70 °C | 125 °C | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -40 °C | -55 °C | - | -55 °C | - |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | UNSPECIFIED | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | ROUND | ROUND | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | ROUND | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | CYLINDRICAL | IN-LINE |
| Nominal slew rate | 60 V/us | 40 V/us | 40 V/us | 11 V/us | 17 V/us | 21 V/us | 11 V/us | 60 V/us | 50 V/us |
| Supply voltage upper limit | 22 V | 18 V | 18 V | 22 V | 18 V | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | INDUSTRIAL | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | WIRE | WIRE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | WIRE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | DUAL | BOTTOM | BOTTOM | DUAL | DUAL | DUAL | BOTTOM | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 30000 kHz | 26000 kHz | 26000 kHz | 5700 kHz | 7200 kHz | 7600 kHz | 5700 kHz | 30000 kHz | 28000 kHz |
| encapsulated code | DIP | DIP | - | - | DIP | DIP | DIP | - | DIP |
| Maker | - | - | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics |