
Piano Dip Switch, 10 Switches, SPST, Vertical, 0.025A, 24VDC, Solder Terminal, Surface Mount-straight
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Actuator angle | |
| Actuator type | PIANO |
| Other features | ROHS COMPLIANT, TAPE AND REEL |
| body width | 5.9944 mm |
| body height | 5.0038 mm |
| Body length or diameter | 25.2984 mm |
| Center contact plating | GOLD |
| Maximum contact current (DC) | 0.025 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 0.025A@24VDC |
| Contact resistance | 0.2 mΩ |
| Maximum contact voltage (DC) | 24 V |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| End contact plating | GOLD |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| JESD-609 code | e3 |
| Manufacturer's serial number | DPM |
| Installation features | SURFACE MOUNT-STRAIGHT |
| Number of switching segments | 10 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| seal | MOLDED |
| surface mount | NO |
| Switch action | VERTICAL |
| switch function | SPST |
| Switch type | PIANO DIP SWITCH |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Termination type | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 |