Zener Diode, 3.3V V(Z), 5%, 1W, Silicon, Unidirectional, DIE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Microsemi |
| Parts packaging code | DIE |
| package instruction | DIE-2 |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Shell connection | CATHODE |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE |
| JESD-30 code | S-XXUC-N2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | UNCASED CHIP |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 1 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal reference voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | ZENER |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UNSPECIFIED |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Maximum voltage tolerance | 5% |
| Working test current | 76 mA |

| CD3821A | CD3822A | CD3823A | CD3828A | CD3825A | CD3827A | CD3824A | CD3826A | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Zener Diode, 3.3V V(Z), 5%, 1W, Silicon, Unidirectional, DIE-2 | Zener Diode, 3.6V V(Z), 5%, 1W, Silicon, Unidirectional, DIE-2 | Zener Diode, 3.9V V(Z), 5%, 1W, Silicon, Unidirectional, DIE-2 | Zener Diode, 6.2V V(Z), 5%, 1W, Silicon, Unidirectional, DIE-2 | Zener Diode, 4.7V V(Z), 5%, 1W, Silicon, Unidirectional, DIE-2 | Zener Diode, 5.6V V(Z), 5%, 1W, Silicon, Unidirectional, DIE-2 | Zener Diode, 4.3V V(Z), 5%, 1W, Silicon, Unidirectional, DIE-2 | Zener Diode, 5.1V V(Z), 5%, 1W, Silicon, Unidirectional, DIE-2 |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Microsemi | Microsemi | Microsemi | Microsemi | Microsemi | Microsemi | Microsemi | Microsemi |
| Parts packaging code | DIE | DIE | DIE | DIE | DIE | DIE | DIE | DIE |
| package instruction | DIE-2 | S-XXUC-N2 | DIE-2 | DIE-2 | DIE-2 | DIE-2 | DIE-2 | DIE-2 |
| Contacts | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Reach Compliance Code | unknown | compliant | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Shell connection | CATHODE | CATHODE | CATHODE | CATHODE | CATHODE | CATHODE | CATHODE | CATHODE |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE |
| JESD-30 code | S-XXUC-N2 | S-XXUC-N2 | S-XXUC-N2 | S-XXUC-N2 | S-XXUC-N2 | S-XXUC-N2 | S-XXUC-N2 | S-XXUC-N2 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | UNCASED CHIP | UNCASED CHIP | UNCASED CHIP | UNCASED CHIP | UNCASED CHIP | UNCASED CHIP | UNCASED CHIP | UNCASED CHIP |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| polarity | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 1 W | 1 W | 1 W | 1 W | 1 W | 1 W | 1 W | 1 W |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal reference voltage | 3.3 V | 3.6 V | 3.9 V | 6.2 V | 4.7 V | 5.6 V | 4.3 V | 5.1 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal location | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maximum voltage tolerance | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% |
| Working test current | 76 mA | 69 mA | 64 mA | 41 mA | 53 mA | 45 mA | 58 mA | 49 mA |