
Differential Bus Transceiver 8-PDIP 0 to 70
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Samacsys Confidence | 4 |
| Samacsys Status | Released |
| Samacsys PartID | 520858 |
| Samacsys Pin Count | 8 |
| Samacsys Part Category | Undefined or Miscellaneous |
| Samacsys Package Category | Dual-In-Line Packages |
| Samacsys Footprint Name | P (R-PDIP-T8) |
| Samacsys Released Date | 2017-09-04 07:20:54 |
| Is Samacsys | N |
| Other features | 3-STATE DRIVER AND RECEIVER OUTPUTS |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 1 |
| High level input current maximum value | 0.00002 A |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | EIA-422-B; TIA-422-B; EIA-485-A; TIA-485-A; V.11; X.27 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 9.81 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Minimum output swing | 1.5 V |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Maximum output low current | 0.008 A |
| Output polarity | COMPLEMENTARY |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 35 ns |
| Number of receiver bits | 1 |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum slew rate | 70 mA |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| Supply voltage 1-max | 5.25 V |
| Mains voltage 1-minute | 4.75 V |
| Supply voltage1-Nom | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| maximum transmission delay | 22 ns |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| DS3696N/NOPB | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDIP8 |
| SP1485ECP-L | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDIP8, LEAD FREE, PLASTIC, DIP-8 |
| SP1485EEP-L | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDIP8, LEAD FREE, PLASTIC, DIP-8 |
| SN75176BP | Texas Instruments(德州仪器) | 类型:收发器 驱动器/接收器数:1/1 协议类别:RS485 数据速率:- 差分线收发芯片(485) |
| SN65176BP | Texas Instruments(德州仪器) | 类型:收发器 驱动器/接收器数:1/1 协议类别:RS422, RS485 数据速率:- |
| SN65HVD485EPE4 | Texas Instruments(德州仪器) | Half-Duplex RS-485 Transceiver 8-PDIP -40 to 85 |
| SN65HVD485EP | Texas Instruments(德州仪器) | Half-Duplex RS-485 Transceiver 8-PDIP -40 to 85 |
| DS16F95J | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, CDIP8, CERAMIC, DIP-8 |
| DS3695N | National Semiconductor(TI ) | LINE TRANSCEIVER, PDIP8 |
| SN75176BP-00 | Texas Instruments(德州仪器) | LINE TRANSCEIVER, PDIP8 |
| DS75176BN/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | Multipoint RS-485/RS-422 Transceivers 8-PDIP 0 to 70 |
| DS75176BTN/NOPB | National Semiconductor(TI ) | IC LINE TRANSCEIVER, PDIP8, PLASTIC, DIP-8, Line Driver or Receiver |
| SN65176BPE4 | Texas Instruments(德州仪器) | RS-485 Interface IC Differential Bus Transceiver |
| DS3695N/NOPB | National Semiconductor(TI ) | IC LINE TRANSCEIVER, PDIP8, Line Driver or Receiver |
| DS75176BN | Texas Instruments(德州仪器) | RS-422/RS-485 Interface IC Multipoint RS-485/RS-422 Transceivers 8-PDIP 0 to 70 |
| DS75176BTN | National Semiconductor(TI ) | LINE TRANSCEIVER, PDIP8 |
| DS16F95J/883 | National Semiconductor(TI ) | LINE TRANSCEIVER, CDIP8 |
| DS3695TN/NOPB | National Semiconductor(TI ) | IC LINE TRANSCEIVER, PDIP8, Line Driver or Receiver |