Oscillator,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | AVX |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Ageing | 1 PPM/YEAR |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| Frequency offset/pull rate | 12 ppm |
| frequency stability | 2.5% |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 4 |
| Nominal operating frequency | 14.4 MHz |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Oscillator type | SINE |
| Output impedance | 10000 Ω |
| Output level | 0.8 V |
| physical size | 9mm x 7mm x 2mm |
| Maximum slew rate | 2 mA |
| Maximum supply voltage | 3.15 V |
| Minimum supply voltage | 2.85 V |
| Nominal supply voltage | 3 V |
| surface mount | YES |
| technology | SINE |

| VC-TCXO-205CA-14.40MHZ | VC-TCXO-205CA-12.80MHZ | VC-TCXO-205CA-13.00MHZ | VC-TCXO-205CA-16.80MHZ | VC-TCXO-205CA-19.20MHZ | VC-TCXO-205CA-19.68MHZ | VC-TCXO-205CA-19.80MHZ | TCXO-205CA-14.40MHZ | TCXO-205CA-16.80MHZ | TCXO-205CA-13.00MHZ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Oscillator, | Oscillator, | Oscillator, | Oscillator, | Oscillator, | Oscillator, | Oscillator, | Oscillator, | Oscillator, | Oscillator, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | AVX | AVX | AVX | AVX | AVX | AVX | AVX | AVX | AVX | AVX |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Ageing | 1 PPM/YEAR | 1 PPM/YEAR | 1 PPM/YEAR | 1 PPM/YEAR | 1 PPM/YEAR | 1 PPM/YEAR | 1 PPM/YEAR | 1 PPM/YEAR | 1 PPM/YEAR | 1 PPM/YEAR |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| frequency stability | 2.5% | 2.5% | 2.5% | 2.5% | 2.5% | 2.5% | 2.5% | 2.5% | 2.5% | 2.5% |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Nominal operating frequency | 14.4 MHz | 12.8 MHz | 13 MHz | 16.8 MHz | 19.2 MHz | 19.68 MHz | 19.8 MHz | 14.4 MHz | 16.8 MHz | 13 MHz |
| Maximum operating temperature | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C |
| Oscillator type | SINE | SINE | SINE | SINE | SINE | SINE | SINE | SINE | SINE | SINE |
| Output impedance | 10000 Ω | 10000 Ω | 10000 Ω | 10000 Ω | 10000 Ω | 10000 Ω | 10000 Ω | 10000 Ω | 10000 Ω | 10000 Ω |
| Output level | 0.8 V | 0.8 V | 0.8 V | 0.8 V | 0.8 V | 0.8 V | 0.8 V | 0.8 V | 0.8 V | 0.8 V |
| physical size | 9mm x 7mm x 2mm | 9mm x 7mm x 2mm | 9mm x 7mm x 2mm | 9mm x 7mm x 2mm | 9mm x 7mm x 2mm | 9mm x 7mm x 2mm | 9mm x 7mm x 2mm | 9mm x 7mm x 2mm | 9mm x 7mm x 2mm | 9mm x 7mm x 2mm |
| Maximum slew rate | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA |
| Maximum supply voltage | 3.15 V | 3.15 V | 3.15 V | 3.15 V | 3.15 V | 3.15 V | 3.15 V | 3.15 V | 3.15 V | 3.15 V |
| Minimum supply voltage | 2.85 V | 2.85 V | 2.85 V | 2.85 V | 2.85 V | 2.85 V | 2.85 V | 2.85 V | 2.85 V | 2.85 V |
| Nominal supply voltage | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | SINE | SINE | SINE | SINE | SINE | SINE | SINE | SINE | SINE | SINE |
| Frequency offset/pull rate | 12 ppm | 12 ppm | 12 ppm | 12 ppm | 12 ppm | 12 ppm | 12 ppm | - | - | - |