Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQFP44, TQFP-44
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Exar |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | LQFP, QFP44,.47SQ,32 |
| Contacts | 44 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 8MHZ |
| Address bus width | 4 |
| boundary scan | NO |
| maximum clock frequency | 24 MHz |
| letter of agreement | ASYNC, BIT |
| Data encoding/decoding methods | NRZ |
| Maximum data transfer rate | 0.125 MBps |
| External data bus width | 8 |
| JESD-30 code | S-PQFP-G44 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 10 mm |
| low power mode | YES |
| Number of serial I/Os | 2 |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LQFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP44,.47SQ,32 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK, LOW PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 240 |
| power supply | 3.3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.6 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 2.97 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| width | 10 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| XR88C92CV | XR88C192IV | XR88C192CJ | XR88C92CP | XR88C192IP | XR88C192CP | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQFP44, TQFP-44 | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQFP44, TQFP-44 | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQCC44, PLASTIC, LCC-44 | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PDIP40, PLASTIC, DIP-40 | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PDIP40, PLASTIC, DIP-40 | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PDIP40, PLASTIC, DIP-40 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | QFP | QFP | LCC | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | LQFP, QFP44,.47SQ,32 | LQFP, QFP44,.47SQ,32 | QCCJ, LDCC44,.7SQ | DIP, DIP40,.6 | DIP, DIP40,.6 | DIP, DIP40,.6 |
| Contacts | 44 | 44 | 44 | 40 | 40 | 40 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | unknown | unknown | unknown |
| Other features | ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 8MHZ | ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 8MHZ | ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 8MHZ | OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 8MHZ | OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 8MHZ | OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 8MHZ |
| Address bus width | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| boundary scan | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| maximum clock frequency | 24 MHz | 24 MHz | 24 MHz | 24 MHz | 24 MHz | 24 MHz |
| letter of agreement | ASYNC, BIT | ASYNC, BIT | ASYNC, BIT | ASYNC, BIT | ASYNC, BIT | ASYNC, BIT |
| Data encoding/decoding methods | NRZ | NRZ | NRZ | NRZ | NRZ | NRZ |
| Maximum data transfer rate | 0.125 MBps | 0.125 MBps | 0.125 MBps | 0.125 MBps | 0.125 MBps | 0.125 MBps |
| External data bus width | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| JESD-30 code | S-PQFP-G44 | S-PQFP-G44 | S-PQCC-J44 | R-PDIP-T40 | R-PDIP-T40 | R-PDIP-T40 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 10 mm | 10 mm | 16.585 mm | 51.75 mm | 51.75 mm | 51.75 mm |
| low power mode | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Number of serial I/Os | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 44 | 44 | 44 | 40 | 40 | 40 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LQFP | LQFP | QCCJ | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | QFP44,.47SQ,32 | QFP44,.47SQ,32 | LDCC44,.7SQ | DIP40,.6 | DIP40,.6 | DIP40,.6 |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK, LOW PROFILE | FLATPACK, LOW PROFILE | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 240 | 240 | 240 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 3.3/5 V | 3.3/5 V | 3.3/5 V | 3.3/5 V | 3.3/5 V | 3.3/5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.6 mm | 1.6 mm | 4.57 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 2.97 V | 2.97 V | 2.97 V | 2.97 V | 2.97 V | 2.97 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | YES | YES | YES | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | J BEND | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 0.8 mm | 0.8 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 | 30 | 30 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 10 mm | 10 mm | 16.585 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Maker | Exar | - | - | Exar | Exar | Exar |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| XR68C92CV | Exar | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQFP44, LQFP-44 |
| XR68C92IV | Exar | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQFP44, LQFP-44 |
| XR88C192CVTR-F | Exar | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQFP44, ROHS COMPLIANT, LQFP-44 |
| XR68C92IV-F | Exar | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQFP44, GREEN, LQFP-44 |
| XR88C192CV | Exar | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQFP44, TQFP-44 |
| XR88C92IV | Exar | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQFP44, TQFP-44 |
| XR88C192IV | Exar | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQFP44, TQFP-44 |
| XR88C92IV-F | Exar | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQFP44, GREEN, TQFP-44 |
| XR88C92CV-F | Exar | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQFP44, GREEN, TQFP-44 |
| XR88C192IV-F | Exar | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQFP44, GREEN, TQFP-44 |
| XR68C92CV-F | Exar | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQFP44, GREEN, LQFP-44 |
| XR88C92CJ-F | Exar | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQCC44, GREEN, PLASTIC, LCC-44 |
| XR88C92IJ-F | Exar | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQCC44, GREEN, PLASTIC, LCC-44 |
| XR88C192IJ-F | Exar | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQCC44, GREEN, PLASTIC, LCC-44 |
| XR88C192CJ | Exar | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQCC44, PLASTIC, LCC-44 |
| XR88C92CJ | Exar | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQCC44, PLASTIC, LCC-44 |
| XR88C192IJ | Exar | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQCC44, PLASTIC, LCC-44 |
| XR88C92IJ | Exar | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQCC44, PLASTIC, LCC-44 |