Manchester Encoder, CMOS, PDIP20, PLASTIC, DIP-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Supertex |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | PLASTIC, DIP-20 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 26.162 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.445 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Telecom integrated circuit types | MANCHESTER ENCODER |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |

| ET13P | ET13RP | ET13RWG | ET13WG | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Manchester Encoder, CMOS, PDIP20, PLASTIC, DIP-20 | Manchester Encoder, CMOS, PDIP20, PLASTIC, DIP-20 | Manchester Encoder, CMOS, PDSO20, 1.27 MM PITCH, SO-20 | Manchester Encoder, CMOS, PDSO20, 1.27 MM PITCH, SO-20 |
| Parts packaging code | DIP | DIP | SOIC | SOIC |
| package instruction | PLASTIC, DIP-20 | PLASTIC, DIP-20 | 1.27 MM PITCH, SO-20 | 1.27 MM PITCH, SO-20 |
| Contacts | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 | R-PDIP-T20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 |
| length | 26.162 mm | 26.162 mm | 12.8 mm | 12.8 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.445 mm | 4.445 mm | 2.65 mm | 2.65 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Telecom integrated circuit types | MANCHESTER ENCODER | MANCHESTER ENCODER | MANCHESTER ENCODER | MANCHESTER ENCODER |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.5 mm | 7.5 mm |