Manchester Encoder, CMOS, PDIP20, PLASTIC, DIP-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | PLASTIC, DIP-20 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 |
| length | 26.162 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.445 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Telecom integrated circuit types | MANCHESTER ENCODER |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| ET13RP | ET13RWG | ET13P | ET13WG | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Manchester Encoder, CMOS, PDIP20, PLASTIC, DIP-20 | Manchester Encoder, CMOS, PDSO20, 1.27 MM PITCH, SO-20 | Manchester Encoder, CMOS, PDIP20, PLASTIC, DIP-20 | Manchester Encoder, CMOS, PDSO20, 1.27 MM PITCH, SO-20 |
| Parts packaging code | DIP | SOIC | DIP | SOIC |
| package instruction | PLASTIC, DIP-20 | 1.27 MM PITCH, SO-20 | PLASTIC, DIP-20 | 1.27 MM PITCH, SO-20 |
| Contacts | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 | R-PDSO-G20 | R-PDIP-T20 | R-PDSO-G20 |
| length | 26.162 mm | 12.8 mm | 26.162 mm | 12.8 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | SOP | DIP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.445 mm | 2.65 mm | 4.445 mm | 2.65 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Telecom integrated circuit types | MANCHESTER ENCODER | MANCHESTER ENCODER | MANCHESTER ENCODER | MANCHESTER ENCODER |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 7.62 mm | 7.5 mm | 7.62 mm | 7.5 mm |