IC 64K X 8 UVPROM, 250 ns, CDIP28, CERAMIC, DIP-28, Programmable ROM
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | WDIP, DIP28,.6 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum access time | 250 ns |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-GDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 |
| memory density | 524288 bi |
| Memory IC Type | UVPROM |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| word count | 65536 words |
| character code | 64000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 64KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | WDIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE, WINDOW |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.00002 A |
| Maximum slew rate | 0.015 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| NM27LV512Q250 | NM27LV512VE300 | NM27LV512T250 | NM27LV512Q300 | NM27LV512QE300 | NM27LV512T300 | NM27LV512TE300 | NM27LV512QE250 | NM27LV512Q200 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC 64K X 8 UVPROM, 250 ns, CDIP28, CERAMIC, DIP-28, Programmable ROM | IC 64K X 8 OTPROM, 300 ns, PQCC32, PLASTIC, LCC-32, Programmable ROM | IC 64K X 8 OTPROM, 250 ns, PDSO32, EIAJ, PLASTIC, TSOP1-32, Programmable ROM | IC 64K X 8 UVPROM, 300 ns, CDIP28, CERAMIC, DIP-28, Programmable ROM | IC 64K X 8 UVPROM, 300 ns, CDIP28, CERAMIC, DIP-28, Programmable ROM | IC 64K X 8 OTPROM, 300 ns, PDSO32, EIAJ, PLASTIC, TSOP1-32, Programmable ROM | IC 64K X 8 OTPROM, 300 ns, PDSO32, EIAJ, PLASTIC, TSOP1-32, Programmable ROM | IC 64K X 8 UVPROM, 250 ns, CDIP28, CERAMIC, DIP-28, Programmable ROM | IC 64K X 8 UVPROM, 200 ns, CDIP28, CERAMIC, DIP-28, Programmable ROM |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | WDIP, DIP28,.6 | QCCJ, LDCC32,.5X.6 | TSOP1, TSSOP32,.8,20 | WDIP, DIP28,.6 | WDIP, DIP28,.6 | TSOP1, TSSOP32,.8,20 | TSOP1, TSSOP32,.8,20 | WDIP, DIP28,.6 | WDIP, DIP28,.6 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum access time | 250 ns | 300 ns | 250 ns | 300 ns | 300 ns | 300 ns | 300 ns | 250 ns | 200 ns |
| I/O type | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON |
| JESD-30 code | R-GDIP-T28 | R-PQCC-J32 | R-PDSO-G32 | R-GDIP-T28 | R-GDIP-T28 | R-PDSO-G32 | R-PDSO-G32 | R-GDIP-T28 | R-GDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| memory density | 524288 bi | 524288 bit | 524288 bit | 524288 bit | 524288 bit | 524288 bit | 524288 bit | 524288 bit | 524288 bit |
| Memory IC Type | UVPROM | OTP ROM | OTP ROM | UVPROM | UVPROM | OTP ROM | OTP ROM | UVPROM | UVPROM |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 28 | 32 | 32 | 28 | 28 | 32 | 32 | 28 | 28 |
| word count | 65536 words | 65536 words | 65536 words | 65536 words | 65536 words | 65536 words | 65536 words | 65536 words | 65536 words |
| character code | 64000 | 64000 | 64000 | 64000 | 64000 | 64000 | 64000 | 64000 | 64000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 70 °C | 85 °C | 85 °C | 70 °C |
| organize | 64KX8 | 64KX8 | 64KX8 | 64KX8 | 64KX8 | 64KX8 | 64KX8 | 64KX8 | 64KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | WDIP | QCCJ | TSOP1 | WDIP | WDIP | TSOP1 | TSOP1 | WDIP | WDIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 | LDCC32,.5X.6 | TSSOP32,.8,20 | DIP28,.6 | DIP28,.6 | TSSOP32,.8,20 | TSSOP32,.8,20 | DIP28,.6 | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE, WINDOW | CHIP CARRIER | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | IN-LINE, WINDOW | IN-LINE, WINDOW | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | IN-LINE, WINDOW | IN-LINE, WINDOW |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.00002 A | 0.00002 A | 0.00002 A | 0.00002 A | 0.00002 A | 0.00002 A | 0.00002 A | 0.00002 A | 0.00002 A |
| Maximum slew rate | 0.015 mA | 0.015 mA | 0.015 mA | 0.015 mA | 0.015 mA | 0.015 mA | 0.015 mA | 0.015 mA | 0.015 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | NO | YES | YES | NO | NO | YES | YES | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | J BEND | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 0.5 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maker | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | - | - | - | - | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |