Matched SP3T RF Switch 20 - 1500 MHz
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Maker | MACOM |
| package instruction | DIP16,1.0 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| 1dB compression point | 5 dBm |
| Maximum insertion loss | 2 dB |
| Minimum isolation | 35 dB |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| on time | 3 µs |
| Maximum operating frequency | 1500 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,1.0 |
| power supply | -5,12 V |
| RF/Microwave Device Types | SP3T |
| surface mount | NO |
| technology | GAAS |
| Maximum voltage standing wave ratio | 1.8 |
