
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 0.032768MHz Nom, ROHS COMPLIANT, CERAMIC PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Kyocera |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, CERAMIC PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Samacsys Description | Crystals SMD 32.768kHz Tuning Forks 9pF |
| Other features | TAPE AND REEL |
| Ageing | 3 PPM |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 0.1 µW |
| frequency stability | 0.02% |
| frequency tolerance | 20 ppm |
| load capacitance | 9 pF |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 0.032768 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| physical size | L3.2XB1.5XH0.8 (mm)/L0.126XB0.059XH0.031 (inch) |
| surface mount | YES |
| Base Number Matches | 1 |