Fiber Optic Connector
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1335622038 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | STANDARDS: MIL-PRF-28876 |
| subject depth | 0.898 inch |
| Body diameter | 1.275 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connection Type | SIMPLEX |
| Connector type | FIBER OPTIC CONNECTOR |
| Coupling type | THREADED |
| Insertion loss | -0.3 dB |
| model | MULTI |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Termination type | WIRE |
| Total number of contacts | 6 |