
1.5 A, 80 V, NPN, Si, POWER TRANSISTOR, TO-126
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | UNISONIC TECHNOLOGIES CO.,LTD |
| Parts packaging code | SIP |
| package instruction | LEAD FREE PACKAGE-3 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum collector current (IC) | 1.5 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 80 V |
| Configuration | SINGLE |
| Minimum DC current gain (hFE) | 25 |
| JEDEC-95 code | TO-126 |
| JESD-30 code | R-PSFM-T3 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Polarity/channel type | NPN |
| surface mount | NO |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Transistor component materials | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 190 MHz |
| Base Number Matches | 1 |
| BD139L-T60-K | BD139-T60-K | BD139G-T60-K | BD139 | BUK663R7-75C_15 | BD139_09 | BUK7607-30B_15 | BUK664R8-75C_15 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 1.5 A, 80 V, NPN, Si, POWER TRANSISTOR, TO-126 | 1.5 A, 80 V, NPN, Si, POWER TRANSISTOR, TO-126 | 1.5 A, 80 V, NPN, Si, POWER TRANSISTOR, TO-126 | 1.5 A, 80 V, NPN, Si, POWER TRANSISTOR, TO-126 | N-channel TrenchMOS FET | 1.5 A, 80 V, NPN, Si, POWER TRANSISTOR, TO-126 | N-channel TrenchMOS standard level FET | N-channel TrenchMOS FET |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | - | 1 | - | - |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 | - | 3 | - | - |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-hole | - | THROUGH-hole | - | - |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | SINGLE | single | - | single | - | - |
| Transistor component materials | SILICON | SILICON | SILICON | silicon | - | silicon | - | - |