Standard SRAM, 2KX8, 120ns, CMOS, PDIP24
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Matra MHS |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum access time | 120 ns |
| JESD-30 code | R-PDIP-T24 |
| memory density | 16384 bi |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| word count | 2048 words |
| character code | 2000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 2KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Exportable | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified |
| Minimum standby current | 2 V |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |

| HM3-6116L-9 | HM3-6116-5 | HM3-6116-6 | HM4-6116L-2 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Standard SRAM, 2KX8, 120ns, CMOS, PDIP24 | Standard SRAM, 2KX8, 120ns, CMOS, PDIP24 | Standard SRAM, 2KX8, CMOS, PDIP24 | Standard SRAM, 2KX8, 120ns, CMOS, CQCC32 |
| Maker | Matra MHS | Matra MHS | Matra MHS | Matra MHS |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknow | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | 3A001.A.2.C |
| JESD-30 code | R-PDIP-T24 | R-PDIP-T24 | R-PDIP-T24 | R-CQCC-N32 |
| memory density | 16384 bi | 16384 bi | 16384 bi | 16384 bi |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 24 | 24 | 24 | 32 |
| word count | 2048 words | 2048 words | 2048 words | 2048 words |
| character code | 2000 | 2000 | 2000 | 2000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| organize | 2KX8 | 2KX8 | 2KX8 | 2KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Exportable | YES | YES | YES | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | CHIP CARRIER |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Minimum standby current | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V |
| surface mount | NO | NO | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | NO LEAD |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD |
| Maximum access time | 120 ns | 120 ns | - | 120 ns |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 70 °C | - | 125 °C |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | - | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | - | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | - | 5 V |
| Temperature level | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | - | MILITARY |